W naszej kulturze przyjęło się, że podarowaniem kwiatów możemy przekazać często więcej niż za pomocą słów. Przy pomocy kwiatów wyrażamy miłość, radość, smutek, wdzięczność, a także wiele innych emocji i uczuć. Jak mieć pewność, że używamy odpowiedniego “języka”?
Symbolika kwiatów nie jest skomplikowana! Wystarczy posiadać odpowiednią wiedzę na temat symboliki poszczególnych gatunków i już możesz wprowadzić mowę kwiatów do swojego słownika uczuć! Oto najpopularniejsze gatunki kwiatów i ich symbolika:
- Róże - wyrażają głębię i szczerość uczuć. W ich przypadku istotny jest także kolor, o czym dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.
- Tulipany - wiosenne kwiaty, wyrażające pozytywne uczucia i radość ze spotkania, aby mówić o ich szczegółowej symbolice również potrzebne jest posłużenie się kolorami.
- Słoneczniki - z jednej strony symbolizują pełną oddania miłość oraz lojalność, jednak mogą również mówić o pysze i niewdzięczności.
- Lilie - osoba obdarowująca Cię nimi, pragnie życzyć Ci jak najlepiej. Lilie oznaczają także niewinność, czystość i poważne zamiary wobec adorowanej osoby.
- Hiacynty - to także kwiaty, których symbolika w znacznej mierze zależy od koloru. Ogólnie symbolizują radość, sport, zabawę, ale także smutek i zazdrość.
- Żonkile - wyrażają negatywne uczucia, tj. zazdrość, egoizm, a także pewność siebie i nieodwzajemnioną miłość.
- Chryzantemy - najbardziej kojarzą się ze świętem zmarłych. Są symbolem pamięci o drugiej osobie, miłości, oddania.
- Goździki - to kwiaty na bardziej formalne okazje, szczególnie kiedy chcemy komuś podziękować albo wyrazić podziw.
- Niezapominajki - już sama nazwa dostarcza nam interpretacji, która odnosi się do tego, że pragniemy, aby osoba, która je otrzymała pamiętała o nas, ale i my zobowiązujemy się do pamięci o niej. Dodatkowo niezapominajki podkreślają wagę, jaką ma dla nas dana relacja.
- Fiołki - informują obdarowaną o skrywanej miłości, wierności i tęsknocie.
- Storczyki - są symbolem doskonałości i zmysłowości. Dodatkowo wyrażają fascynację drugą osobą, podziw oraz głębię uczuć. Inna interpretacja mówi ponadto o luksusie i bogactwie.
- Stokrotki - te drobne kwiatki są symbolem miłości, czystości, niewinności, łagodności oraz dobroci.
- Bez - to bezsprzeczny wyraz młodzieńczej, szaleńczej, niewinnej miłości. Bez wyraża też radość.
- Konwalie - wręczane są głównie osobom podziwianym za ich urodę. Konwalie wyrażają także nieśmiałość, czystość serca i miłość.
Kolory też mają swój głos
Jak zostało wcześniej wspomniane, symbolika niektórych gatunków kwiatów opiera się na ich kolorach. Co oznaczają poszczególne kolory kwiatów? Już rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Kwiaty czerwone - zarezerwowane są dla osób, które darzymy miłością. Ofiarowywane są w relacjach intymnych, jako wyraz namiętności, pożądania. Kwiaty w czerwonym kolorze mówią “Kocham Cię”. Są ponadto symbolem odwagi i siły.
Kwiaty w kolorze białym - symbolizują przede wszystkim niewinność i czystość, dlatego często są wykorzystywane w wiązankach ślubnych. Tego koloru kwiatów używamy także przy okazji przeprosin lub gdy chcemy okazać szacunek drugiej osobie.
Odcienie różu - kwiaty wyrażające kobiecość i delikatność. Różowy to “bezpieczny kolor”, który wyraża rodzące się powoli uczucie, ale jeszcze nie nazywa go wprost. Odcieniami różu informujemy także o sympatii, podziwie i trosce.
Kwiaty żółte - powstało wokół nich wiele stereotypów mówiących, że wręcza się je po zdradzie. Coraz częściej jednak mówi się, że wypada wręczać kwiaty w tym kolorze przy okazji np. gratulowania osiągniętego sukcesu.
Kolor niebieski - to barwa spokoju. Symbolizuje przyjaźń i przywiązanie.
Język kwiatów jest niezwykle głęboki, jednak należy się nim posługiwać bardzo ostrożnie, gdyż bez odpowiedniej wiedzy o kwiatach, możemy niechcący zranić bliską osobę lub wywołać nieporozumienie. Nie rezygnujmy jednak z tradycji dawania kwiatów, mają one bowiem w sobie nieprzemijający urok.